19. november 2024 je v prostorih podjetja Sportradar potekal Hackathon, ki je združil 80 osnovnošolk iz vse Slovenije. Dogodek, ki ga je organiziral Digital School v sodelovanju z zavodom Simbioza Genesis, je bil vrhunec projekta Girls Do Code – iniciative, ki že šesto leto spodbuja dekleta k raziskovanju tehnologije in STEM poklicev.
Tema letošnjega Hackathona, “Raziskujemo AI – spreminjamo svet”, je udeleženke popeljala v svet umetne inteligence, kjer so skupaj z mentorji razvijale rešitve za ključne izzive sodobne družbe, kot so okolje, zdravje, izobraževanje in tehnologija. V manjših skupinah so dekleta pripravila inovativne projekte in jih predstavila pred občinstvom v avditoriju podjetja Sportradar.
“Najprej me je bilo malo strah, ker nisem imela veliko izkušenj, zdaj pa vidim, kako zanimivo je programiranje. Priporočila bi projekt vsem puncam!” je povedala ena od udeleženk.
V Sloveniji ženske predstavljajo le 17 % zaposlenih v IKT sektorju, cilj pa je ta delež povečati na 30 % do leta 2030. Projekt Girls Do Code, ki ga podpirajo podjetja Sportradar, Dewesoft in A1, je zasnovan za premostitev tega razkoraka. Udeleženke skozi leto pridobivajo osnovna in napredna znanja programiranja ter se učijo o varni rabi tehnologije.
Hackathon je bil zaključno dejanje šolskega leta, kjer so dekleta nadgradila pridobljena znanja. Poleg mentorjev so jih navdihovali govorniki iz podjetij Sportradar in A1, ki so delili vpoglede v delo z umetno inteligenco in programiranjem.
Direktorica Digital School Nataša Prviškek Torlak, ki je soorganizator projekta je o prijektu povedala: “Projekt Girls Do Code mladim dekletom omogoča prvi stik s tehnologijo na strokoven in navdihujoč način. Naše poslanstvo je spodbujati njihovo samozavest in omogočati enakopravno sodelovanje v svetu tehnologije.”
Na delavnicah so dekleta, stara od 9 do 14 let, spoznavala osnove programiranja, logičnega razmišljanja in reševanja problemov, programirala lastne igrice ter se učila o varni rabi interneta. Novo osvojene veščine so nato še nadgrajevala na današnjem praktičnem interaktivnem Hackathonu, kjer so pod mentorstvom izkušenih strokovnjakov raziskovala, kako lahko z umetno inteligenco izboljšamo področja, kot so okolje, zdravje, izobraževanje in tehnologija. Tema Hackathona naslavlja eno ključnih vprašanj sodobnega časa, saj umetna inteligenca hitro postaja sestavni del našega vsakdana – od naprav, ki jih uporabljamo, do odločitev, ki krojijo naš svet. Prav zato je pomembno, da dekleta osvojijo in obvladajo umetno inteligenco, saj bodo le tako samozavestno soustvarjala prihodnost in uspešno odgovarjala na izzive sodobne tehnologije.
Hackathon je dokaz, da lahko s pravim mentorstvom in podporo dekleta ne le uspevajo, temveč tudi vodijo inovacije. Dogodek je postavil temelje za prihodnost, v kateri bodo imele vse mlade enake priložnosti pri oblikovanju tehnološkega napredka.
Projekt Girls Do Code se bo nadaljeval z novo sezono aktivnosti v letu 2025. Organizatorji in partnerji že načrtujejo, kako bo naslednja generacija deklet spremenila svet s svojimi idejami.
Organizatorja in izvajalca projekta Girls Do Code sta Digital School in Simbioza Genesis, socialno podjetje. Projekt je sofinanciran s strani Ministrstva za digitalno preobrazbo, pomembni podporniki pa so podjetja Sportradar, Dewesoft in A1, ki z angažiranostjo in sredstvi prispevajo k uresničevanju ciljev projekta. Skupaj omogočajo dekletom edinstvene priložnosti za razvoj digitalnih veščin in spodbujajo vključevanje žensk v STEM poklice.
Pomoč in podpora teh organizacij sta ključen dejavnik za uspeh projekta, ki že šesto leto zapored navdušuje mlade talente in gradi temelje za bolj vključujočo in tehnološko napredno prihodnost.
Na tečajih Digital School učimo mladostnike osnovnih programskih konceptov preko različnih tečajev in usposabljanj.
Za več informacij o projektu Girls Do Code obiščite spletno stran Digital School ali stopite v stik z organizatorji na info@digitalschool.si.
Za še več informacij nas kontaktirajte na info@digitalschool.si oziroma 070 761 222 ali pa si oglejte informativno prijavo.