Zagotovo ste že zasledili, frazo “Hello, World”.
Večina programerjev je ob začetku svoje poti uporabilo ti popularni besedi. Lahko bi se reklo, da je uporaba te fraze že tradicija v programiranju. Nihče dejansko ne ve, kdo je prvi naročil računalniku, da izpiše to frazo. Prvi zapis najdemo v priročniku profesorja računalništva na Univerzi v Princetonu Briana Kernighana v času, ko je bil zaposlen v podjetju Bell Labs. Kernighan je leta 1972 objavil priročnik za programiranje v programskem jeziku B. Navdih je Kernighan našel v risanki, kjer se je izlegel piščanec in izrekel ta slavni rek.
Primer uporabe je bil v priročniku zapisan tako:
main( ) {
extern a, b, c;
putchar(a); putchar(b); putchar(c); putchar(‘!*n’);
}
a ‘hell’;
b ‘o, w’;
c ‘orld’;
Frazo najdemo v več poglavjih knjige in vedno je napisana z razmiki, v različnih vrsticah in vedno z malo začetnico in brez ločil.
Kernighan je leta 1974 objavil priročnik za programiranje v programskem jeziku C, kjer je uporabil isto frazo, vendar jo je tokrat zapisal brez razmikov.
main( ) {
printf(“hello, world”);
}
Pred tem ni obstajala nobena uveljavljena beseda ali stavek, ki je bila značilna za uporabo v programiranju. Nihče ne more pojasniti, zakaj se je prav ta fraza obdržala. Vendar ne moramo zanikati, da sta ti dve besedi velik mejnik v zgodovini programerstva. Predvideva se, da je razlog za obstanek predvsem iz praktičnega vidika. Vpis te fraze pa je sedaj že standardizirana metoda, ki programerjem omogoča, da preverijo ali vse deluje, kot mora ali morajo dodatno konfigurirati svoje okolje v katerem programirajo.
Programiranje je bilo v začetni fazi komplicirano. Računalniki so bili zapletene, drage naprave, ki so zasedale cele sobe. Uporabljali so jih predvsem v izobraževalnih ustanovah ter za vojaške in vladne potrebe. Kasneje so računalniki postali manjši, cenejši ter s tem bolj dostopni javnosti. Tudi programiranje ni več izgledalo tako zastrašujoče, odkar so programski jeziki napisani na lažje razumljiv način.
Najbolj navdušeni si lahko pogledate, kako bi sintaksa zapisa fraze izgledala v 53 različnih programskih jezikih na tej povezavi. Med njimi najdete tudi jezika Python in JavaScript, katera nudimo tudi na naših tečajih. Več informacij o tečajih najdete na https://www.digitalschool.si/tecaji/